Na dobrobyt i szczęście w życiu składa się wiele czynników, poczynając od tego czy urodziliśmy się w kraju wolnym od konfliktów i naturalnych kataklizmów, kończąc na własnej pracowitości i inteligencji. Dzięki wysiłkom uczonych, wynalazców i przyzwoitych przedsiębiorców na świecie poprawia się jakość życia, chociaż jest to proces powolny i nierówno dostępny dla narodów.
Historia całej naszej cywilizacji jest łańcuchem innowacji, które są przedsięwzięciami ryzykownymi i tylko częściowo dającymi ludziom trwałą poprawę jakości życia. Oprócz innowacji udanych pod względem technicznym i rynkowym, było wiele nowych pomysłów zakończonych niepowodzeniem, a istnieje też w ludziach skłonność do poszukiwania innowacji negatywnych (używki, narzędzia kryminalne i wojenne, imitacje dobrych produktów itd.).
Współcześnie innowacje stały się jedną z głównych osi rozwoju państw i wielkich korporacji. Nie są już dokonaniami przypadkowymi jak to miało miejsce w przeszłości (przykład penicyliny), lecz są planowane i zarządzane z dużą determinacją by osiągnąć dużą masę pożądanych efektów. Są regularnie analizowane i oceniane. Istnieją rankingi największych innowacji, które zmieniły świat w ciągu minionych lat. Stworzono też wizję wielkich przełomowych innowacji, które zmienią świat w nadchodzących dekadach. Część z nich będzie służyła jedynie pomnażaniu zysków wielkich potentatów przemysłowych i handlowych (automatyzacja i informatyzacja produkcji, inżynieria materiałowa), ale część z nich jest programowana pod kątem osiągania celów istotnych dla przeciętnego człowieka. Największe znaczenie będą miały w przyszłości innowacje w zakresie zarządzania zdrowiem (racjonalne odżywianie, unikanie chorób, skuteczniejsza terapia), poprawy urody i sprawności fizycznej, szybkości uczenia się, mieszkania w większym komforcie, sprawniejszego i bezpieczniejszego transportu, większej rozmaitości form rekreacji. Ważne jest jednak by innowacje nie rozleniwiały ludzi, zwłaszcza w młodym wieku. Aby stały się powszechnym dobrodziejstwem konieczna jest ścisła współpraca ludzi nauki, biznesu, polityki i szeroko rozumianej kultury.
IX Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2010/2011' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 21)