Strona główna XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LIV KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
31 marca 2011 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. Jan Burnewicz (Uniwersytat Gdański): Świat innowacji otwierający drogi do lepszego życia
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Na dobrobyt i szczęście w życiu składa się wiele czynników, poczynając od tego czy urodziliśmy się w kraju wolnym od konfliktów i naturalnych kataklizmów, kończąc na własnej pracowitości i inteligencji. Dzięki wysiłkom uczonych, wynalazców i przyzwoitych przedsiębiorców na świecie poprawia się jakość życia, chociaż jest to proces powolny i nierówno dostępny dla narodów.
Historia całej naszej cywilizacji jest łańcuchem innowacji, które są przedsięwzięciami ryzykownymi i tylko częściowo dającymi ludziom trwałą poprawę jakości życia. Oprócz innowacji udanych pod względem technicznym i rynkowym, było wiele nowych pomysłów zakończonych niepowodzeniem, a istnieje też w ludziach skłonność do poszukiwania innowacji negatywnych (używki, narzędzia kryminalne i wojenne, imitacje dobrych produktów itd.).
Współcześnie innowacje stały się jedną z głównych osi rozwoju państw i wielkich korporacji. Nie są już dokonaniami przypadkowymi jak to miało miejsce w przeszłości (przykład penicyliny), lecz są planowane i zarządzane z dużą determinacją by osiągnąć dużą masę pożądanych efektów. Są regularnie analizowane i oceniane. Istnieją rankingi największych innowacji, które zmieniły świat w ciągu minionych lat. Stworzono też wizję wielkich przełomowych innowacji, które zmienią świat w nadchodzących dekadach. Część z nich będzie służyła jedynie pomnażaniu zysków wielkich potentatów przemysłowych i handlowych (automatyzacja i informatyzacja produkcji, inżynieria materiałowa), ale część z nich jest programowana pod kątem osiągania celów istotnych dla przeciętnego człowieka. Największe znaczenie będą miały w przyszłości innowacje w zakresie zarządzania zdrowiem (racjonalne odżywianie, unikanie chorób, skuteczniejsza terapia), poprawy urody i sprawności fizycznej, szybkości uczenia się, mieszkania w większym komforcie, sprawniejszego i bezpieczniejszego transportu, większej rozmaitości form rekreacji. Ważne jest jednak by innowacje nie rozleniwiały ludzi, zwłaszcza w młodym wieku. Aby stały się powszechnym dobrodziejstwem konieczna jest ścisła współpraca ludzi nauki, biznesu, polityki i szeroko rozumianej kultury.


Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja

Data publikacji: 2011-02-25


  newsletter forum
© 2003-2014 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki 'cookies'


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Patronaty mediów akademickich


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2013/2014' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale 'Inne' (poz. 40)