Strona główna XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LV KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
26 maja 2011 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. Barbara Becker (Politechnika Gdańska): Maria Skłodowska-Curie - przykład do naśladowania, czy legenda?
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

W sondażu przeprowadzonym w 2009 roku przez wpływowy amerykański magazyn New Scientist Maria Skłodowska-Curie została uznana za największego uczonego wszechczasów wśród kobiet. Była pierwszą kobietą profesorem paryskiej Sorbony. Do dzisiaj jest jedynym badaczem, który nagrodę Nobla uzyskał dwukrotnie, w dwóch różnych dziedzinach nauki (1903 - fizyka, 1911 - chemia). Jest jedyną kobietą, którą Francja uhonorowała miejscem w Panteonie i jedyną osobą spośród tam spoczywających, nie urodzoną we Francji... Jej osiągnięcia z przełomu XIX i XX wieku i późniejsze wciąż zadziwiają nas w wieku XXI, bo nauka dzisiejsza zawdzięcza jej bardzo wiele. Nigdy nie dbała o zaszczyty i nie zniszczyły jej potwarze. Postać Marii Skłodowskiej-Curie fascynuje i onieśmiela, uczy pokory i daje nadzieję, a przede wszystkim wzbudza podziw, u wielu także zdumienie. Jak Ona to zrobiła???
Nie jest łatwo mówić o kimś, kto już za życia tak bardzo daleko wykraczał poza ogólnie przyjęte ramy swoich czasów, o kimś, kogo uważa się za osobę zupełnie wyjątkową, podziwiając jednocześnie jej skromność. Nie jest łatwo, ale trzeba i to najlepiej, jak się potrafi.


Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja

Data publikacji: 2011-04-01


  newsletter forum
© 2003-2014 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki 'cookies'


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Patronaty mediów akademickich


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2013/2014' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale 'Inne' (poz. 40)