Strona główna X Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LXIV KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
27 września 2012 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. zw. dr hab. n. med. Barbara Adamowicz-Klepalska (Gdański Uniwersytet Medyczny): Ekosystem jamy ustnej w zdrowiu i chorobie człowieka od poczęcia do starości.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Ponad 100 lat temu wgląd do jamy ustnej pozwolił amerykańskiemu dentyście Willoughby Dayton Miller na określenie próchnicy zębów jako choroby przenoszonej przez bakterie wraz z rozpoznaniem płytki nazębnej jako przyczyny próchnicy.
Od tego czasu profilaktyka próchnicy zębów, zapaleń dziąseł i chorób przyzębia opierała się głównie na usuwaniu płytki nazębnej. Okazało się jednak, że usuwanie tylko płytki, często jest niewystarczające.
Zrozumienie, dlaczego niektóre metody leczenia nie działają, a stosowane leki są nieskuteczne, wymaga wiedzy o ekosystemie, biofilmach i homeostazie w jamie ustnej.
W latach 70-tych XX wieku postęp technologiczny umożliwił dr Walterowi Loesche rozpoznanie specyficznych drobnoustrojów zawartych w płytce nazębnej, odpowiedzialnych za rozwój choroby próchnicowej, a zwłaszcza streptokoków i pałeczki kwasu mlekowego, jednocześnie stanowiących część naturalnej flory bakteryjnej.
Ponad ćwierć wieku później w 1997 roku dr Loesche stwierdza, że próchnica zębów i choroba przyzębia przebiegają jak zakażenie endogenne (samozakażenie), a te bakterie u każdego człowieka występują zawsze, a nie tylko przejściowo, natomiast różnica między zdrowiem a chorobą jest bardziej ilościowa niż jakościowa.
Biofilm, oprócz działania patogennego, może wywierać również pewne działanie ochronne poprzez zdolność buforowania kwasów z pokarmów i napojów, ułatwienie dostania się IgG do jamy ustnej w płynie dziąsłowym, gromadzi fluorki do późniejszego wykorzystania oraz uwalnia związki azotowe utrzymujące względnie prawidłowe pH w jamie ustnej, podczas gdy Streptococcus mutans produkuje naturalny antybiotyk hamujący wzrost innych potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów.
Zrozumienie ekologii jamy ustnej, wzajemnych stosunków między śliną, tkankami jamy ustnej a drobnoustrojami wraz z poznaniem homeostazy i immunologii jamy ustnej, stwarzają nowe możliwości dla profilaktyki chorób jamy ustnej, a tym samym stanowią o zdrowiu człowieka od poczęcia do starości.


Zapraszamy

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji: 2012-07-17


  newsletter forum
© 2003-2012 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówX Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2011/2012' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 34)