Strona główna IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki
szukanie zaawansowane
 
       Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Kawiarnia Naukowa BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
CI TASK

oraz
Hotel Rezydent*****
Hotel Rezydent*****

w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

23 listopada 2006 roku (czwartek), godz. 18:00
doc. dr hab. Jacek Piskozub (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie)
Od Wielkiego Wybuchu do Ciemnej Materii oraz co oceanografowie mają z tym wspólnego?

Doc. dr hab. Jacek Piskozub, (ur. 1959), fizyk i oceanograf. Od momentu ukończenia studiów w 1983 na kierunku fizyka Uniwersytetu Gdańskiego związany z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedziny oceanografii fizycznej.

W ciągu 23 lat pracy zawodowej Jacek Piskozub zajmował się badaniem własności aerozolu zdalnymi metodami optycznymi, fluorescencji składników wody morskiej, metodami zdalnego wykrywania zanieczyszczeń powierzchni morza, teorią błędu pomiarowego w optyce morza oraz badaniami nad powstawaniem aerozoli morskich w strefie przybrzeżnej i na otwartym morzu. W tym czasie spędził rok na stypendium w Centrum Badawczym GKSS w Geesthacht pod Hamburgiem, prawie dwa lata w Scripps Institution of Oceanography w La Jolla w Kalifornii oraz ponad rok na morzach w rejsach badawczych.

Zainteresowania naukowe Jacka Piskozuba rozpoczęły się od astronomii, co doprowadziło go w naturalny sposób do fizyki, a po ukończeniu studiów ukierunkowało w stronę fizyki morza i atmosfery. Jednak zawsze astronomia pozostawała jego pierwszą naukową miłością, co zaowocowało wyborem niespodziewanych związków oceanografii z badaniami budowy Wszechświata jako tematu wykładu habilitacyjnego wybranego z trzech propozycji przez Radę Naukową Instytutu Oceanologii PAN podczas jego kolokwium habilitacyjnego we wrześniu 2005.

Docent Piskozub ma jedną żonę, jedno dorosłe dziecko, lubi dobrą literaturę, muzykę i film oraz interesujące podróże – z czym na szczęście w zawodzie oceanografa nie jest trudno.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny

Do tej pory gośćmi Kawiarni Naukowej BFN byli:
- we wrześniu 2006: prof. Piotr Kusiewicz (Akademia Muzyczna w Gdańsku), O drogach od Chopina wiodących...
- w maju 2006: prof. dr hab. med. Bolesław Rutkowski (Akademia Medyczna w Gdańsku, Przewlekłe choroby nerek - niedoceniany problem epidemiologiczny
- w kwietniu 2006: prof. dr hab. Bohdan Dziemidok (Uniwersytet Gdański), O kłopotach ze szczęściem
- w marcu 2006: prof. dr hab. inż. Piotr Jan Kowalik, czł. koresp. PAN (Politechnika Gdańska), Czy Żuławom - jedynej polskiej depresji - grozi powódź stulecia?
- w lutym 2006: dr hab. Zbigniew Szawarski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Mądrość i sztuka leczenia
- w styczniu 2006: prof. dr hab. Maciej Gromadzki (Zakład Ornitologii PAN w Gdańsku), Czy ptaki wędrujące nad Polską przyniosą ptasią grypę?
- w listopadzie 2005: dr hab. Natalia Gorska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Dlaczego zwierzęta morskie mówią?
- w październiku 2005: dr hab. Krzysztof E. Skóra (Uniwersytet Gdański), Ssaki morskie i człowiek w przybrzeżnym ekosystemie naszego morza - czy współistnienie jest możliwe?
- we wrześniu 2005: prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem (Akademia Medyczna w Gdańsku), Czy wygramy walkę z rakiem?
- w maju 2005: prof. dr hab. Magdalena Fikus (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie), Porozmawiajmy o genetycznie modyfikowanej żywności
- w kwietniu 2005: prof. dr hab. Józef Bachórz (Uniwersytet Gdański), Problem polskiej literatury XIX-wiecznej: romantyzm czy pozytywizm – Mickiewicz czy Prus?
- w marcu 2005: dr Janusz Marszalec (Instytut Pamięci Narodowej), Archiwa służb specjalnych PRL jako źródła historyczne. Szansa czy przekleństwo historyków? 
- w lutym 2005: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Uniwersytet Gdański), Czy można leczyć choroby genetyczne? 
- w listopadzie 2004: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kowalczuk (Politechnika Gdańska), Sztuczna inteligencja – czyli zastosowanie mechanizmów przyrody w rozwiązywaniu problemów technicznych 
- w październiku 2004: prof. dr hab. Maciej Żylicz, czł. koresp. PAN (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej), Czy stres wywołuje nowotwory? 
- we wrześniu 2004: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Globalne ocieplenie - efekt domina w oceanie
- w maju 2004: dr hab. Janusz L. Wiśniewski, prof. Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Molekuły emocji: czy miłość to tylko (neuro)peptyd?
- w kwietniu 2004: dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Teoria ekonomii i praktyka wielkich finansów
- w marcu 2004: prof. dr hab. Roman Kaliszan, czł. koresp. PAN (Akademia Medyczna w Gdańsku), Kierunki poszukiwań lepszych leków.

  newsletter forum
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o. Autor zdjęcia: Adam ZajączkowskiSpecjalne podziękowanie
dla Pomorskiego Kuratora Oświaty