Strona główna VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki
szukanie zaawansowane
 
       Zaproszenie do udziału w VIII BFN

Gdynia, dnia 17.03.2010 r.

Szanowni Państwo,

W imieniu Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, wszystkich współorganizatorów i własnym zapraszam do uczestnictwa w VIII Bałtyckim Festiwalu Nauki, imprezy popularnonaukowej organizowanej przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne instytucje naszego regionu związane z nauką. Serdecznie witamy w naszej festiwalowej rodzinie wiele nowych instytucji. Warto też odnotować, że ósma edycja festiwalu odbywa się w 40 rocznicę powstania Uniwersytetu Gdańskiego, a Słupsk świętować będzie 745 oraz 700-lecia lokacji i relokacji miasta.

Festiwal jest adresowany do szerokiego kręgu społeczeństwa Wybrzeża i regionu, niezależnie od wykształcenia. Oferta festiwalowa jest z roku na rok coraz bogatsza i obejmuje w tym roku ponad 800 różnorodnych imprez (800 w roku ubiegłym) przygotowanych przez ponad 3 700 osób z 40 instytucji (34 w ubiegłym roku).

Celem festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie - rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych. W kolejnych edycjach festiwalu szczególny nacisk kładziemy na przedstawienie miejsca, jakie zajmuje morze w badaniach naukowych i wartości, jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu.

Niezbędna jest powszechna świadomość roli badań naukowych w poprawie komfortu codziennego życia. Trudno to osiągnąć, gdy większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Ignorancja w tej dziedzinie bywa niewyobrażalnie wielka! Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić.

Niezwykle ważka jest integracyjna rola festiwalu. Trudno ją przecenić. Niewiele jest okazji, by przedstawiciele aż tylu i tak różnych jednostek spotykali się, by realizować wspólny projekt. A kto nie uczestniczy w tym przedsięwzięciu, sam wyklucza się z tego grona.

Żywimy głęboką nadzieję, że w przygotowanym programie znajdą Państwo interesujące dla siebie propozycje, które rozbudzą chęć zdobywania i pogłębiania wiedzy. Chcielibyśmy udowodnić, że nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach. Wierzymy, że uda nam się połączyć ją z ciekawą zabawą i rozrywką, czego i Państwu, i sobie gorąco życzymy.

Jak co roku - tradycyjnie w maju - czekamy na Was nad Bałtykiem!

Z poważaniem

Przewodniczący
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
Rektor Akademii Morskiej w Gdyni
/ - /
prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz

[faksymile pisma]

  newsletter forum
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Autor zdjęcia w nagłówku strony: Adam Zajączkowski


FIND US on Facebook FIND US on Facebook

Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówVIII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2009/2010' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 18)