Strona główna XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki
szukanie zaawansowane
 
       XVI Kawiarnia Naukowa BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
CI TASK

oraz
Hotel Rezydent****
Hotel Rezydent****

w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent**** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

30 marca 2006 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. inż. Piotr Jan Kowalik, czł. koresp. PAN (Politechnika Gdańska)
Czy Żuławom - jedynej polskiej depresji - grozi powódź stulecia?

Prof. dr hab. inż. Piotr Jan Kowalik urodził się 7 września 1939 roku w Opactwie koło Kozienic.

Jego specjalnością jest fizyka gleb i gruntów oraz hydrologia i gospodarka wodna. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1967 roku, doktora habilitowanego w 1972, tytuł profesora nadzwyczajnego - 1979 i zwyczajnego w 1988 r. Jest od 2002 r. członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk (Wydział Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych), członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Światowej Organizacji Leśnej IUFRO, był w latach 1995 – 2000 światowym koordynatorem sekcji hydrologii leśnej.

Przewodniczy od 1972 roku Zespołowi ds. Stosunków Wodnych Żuław Delty Wisły przy Oddziale PAN w Gdańsku, Przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Leśnych Kompleksów Promocyjnych Lasów Oliwsko-Darżlubskich, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy i w Starbieninie.

Prof. Kowalik otrzymał pierwszą Światową Nagrodę Edukacji Ekologicznej SETAC na Kongresie Ekochemii i Ekotoksykologii w Lizbonie (Portugalia) w roku 1993 oraz Nagrodę Bertebosa Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Rolniczych i Leśnych w roku 2005 w Sztokholmie w dziedzinie agrohydrologii.

Od roku 1983 kieruje Katedrą Inżynierii Sanitarnej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Żona profesora Piotra Kowalika to dr n. med. Barbara Sęp-Kowalikowa, psychiatra. Dwie córki są po studiach – starsza Katarzyna jest pediatrą, a młodsza Krystyna jest prawnikiem, specjalistą od prawa Unii Europejskiej. Wolny czas przeznaczony jest na historię sztuki użytkowej, zwłaszcza XIX wieku.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny

Do tej pory gośćmi Kawiarni Naukowej BFN byli:
- w lutym 2006: dr hab. Zbigniew Szawarski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Mądrość i sztuka leczenia
- w styczniu 2006: prof. dr hab. Maciej Gromadzki (Zakład Ornitologii PAN w Gdańsku), Czy ptaki wędrujące nad Polską przyniosą ptasią grypę?
- w listopadzie 2005: dr hab. Natalia Gorska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Dlaczego zwierzęta morskie mówią?
- w październiku 2005: dr hab. Krzysztof E. Skóra (Uniwersytet Gdański), Ssaki morskie i człowiek w przybrzeżnym ekosystemie naszego morza - czy współistnienie jest możliwe?
- we wrześniu 2005: prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem (Akademia Medyczna w Gdańsku), Czy wygramy walkę z rakiem?
- w maju 2005: prof. dr hab. Magdalena Fikus (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie), Porozmawiajmy o genetycznie modyfikowanej żywności
- w kwietniu 2005: prof. dr hab. Józef Bachórz (Uniwersytet Gdański), Problem polskiej literatury XIX-wiecznej: romantyzm czy pozytywizm – Mickiewicz czy Prus?
- w marcu 2005: dr Janusz Marszalec (Instytut Pamięci Narodowej), Archiwa służb specjalnych PRL jako źródła historyczne. Szansa czy przekleństwo historyków?
- w lutym 2005: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Uniwersytet Gdański), Czy można leczyć choroby genetyczne?
- w listopadzie 2004: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kowalczuk (Politechnika Gdańska), Sztuczna inteligencja – czyli zastosowanie mechanizmów przyrody w rozwiązywaniu problemów technicznych
- w październiku 2004: prof. dr hab. Maciej Żylicz, czł. koresp. PAN (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej), Czy stres wywołuje nowotwory?
- we wrześniu 2004: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Globalne ocieplenie - efekt domina w oceanie
- w maju 2004: dr hab. Janusz L. Wiśniewski, prof. Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Molekuły emocji: czy miłość to tylko (neuro)peptyd?
- w kwietniu 2004: dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Teoria ekonomii i praktyka wielkich finansów
- w marcu 2004: prof. dr hab. Roman Kaliszan, czł. koresp. PAN (Akademia Medyczna w Gdańsku), Kierunki poszukiwań lepszych leków.

  newsletter forum
© 2003-2014 Bałtycki Festiwal Nauki
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Patronaty mediów akademickich


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2013/2014' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale 'Inne' (poz. 40)