Strona główna VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki
szukanie zaawansowane
 
       Zaproszenie do udziału w VI BFN

Szanowni Państwo,

W imieniu Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, wszystkich współorganizatorów i własnym zapraszam do uczestnictwa w VI Bałtyckim Festiwalu Nauki (29 maja - 1 czerwca 2008 r.), imprezy popularnonaukowej organizowanej przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne instytucje naszego regionu związane z nauką. Od tegorocznej edycji dzięki przyłączeniu się do organizacji festiwalu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu - reprezentowane jest również województwo warmińsko-mazurskie.

Festiwal jest adresowany do szerokiego kręgu społeczeństwa Wybrzeża i regionu, niezależnie od wykształcenia. Oferta festiwalowa jest z roku na rok coraz bogatsza i obejmuje w tym roku ponad 700 różnorodnych imprez (683 w roku ubiegłym) przygotowanych przez ponad 3 850 osób z 34 instytucji.

Celem festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie - rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych. W kolejnych edycjach festiwalu szczególny nacisk kładziemy na przedstawienie miejsca, jakie zajmuje morze w badaniach naukowych i wartości, jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu.

Niezbędna jest powszechna świadomość roli badań naukowych w poprawie komfortu codziennego życia. Trudno to osiągnąć, gdy większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Ignorancja w tej dziedzinie bywa niewyobrażalnie wielka! Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić. Być może festiwal uzupełni zupełnie nowa inicjatywa, jaką jest Noc Naukowców na Pomorzu i Kujawach (26 września 2008 roku). Aplikacja została wysłana i przyjęta, jednak ostateczna decyzja należy do odpowiednich agend Komisji Europejskiej. Spodziewamy się jej na przełomie kwietnia i maja br., gdy ten katalog będzie docierał do Państwa rąk.

Niezwykle ważka jest integracyjna rola festiwalu. Trudno ją przecenić. Niewiele jest okazji, by przedstawiciele aż tylu i tak różnych jednostek spotykali się, by realizować wspólny projekt. A kto nie uczestniczy w tym przedsięwzięciu, sam wyklucza się z tego grona.

Żywimy głęboką nadzieję, że w przygotowanym programie znajdą Państwo interesujące dla siebie propozycje, które rozbudzą chęć zdobywania i pogłębiania wiedzy. Chcielibyśmy udowodnić, że nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach. Wierzymy, że uda nam się połączyć ją z ciekawą zabawą i rozrywką, czego i Państwu, i sobie gorąco życzymy.

Chciałbym równocześnie się z Państwem pożegnać jako Rektor Uniwersytetu Gdańskiego i jako przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. Wraz z upływem sierpnia bieżącego roku kończy się bowiem moja druga kadencja sprawowania tych funkcji.

Jest moją wielką satysfakcją, że właśnie na początku pierwszej kadencji obecnej Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, jako jedną z pierwszych decyzji, podjęliśmy jeszcze w 2002 roku uchwałę o rozpoczęciu przygotowań do pierwszej edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wszystkim organizatorom składam serdeczne podziękowania za włożony w organizację festiwalu znaczny trud oraz życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia i wytrwałości.

Jak co roku - tradycyjnie w maju - czekamy na Was nad Bałtykiem!

Przewodniczący
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
/ - /
dr hab. Andrzej Ceynowa, prof. UG

  newsletter forum
Projekt i wykonanie: Atena Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.

Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówVI Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2007/2008' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 9)